Kendama, to je to oč tu běží.

Kendama (けん玉 nebo 剣玉 nebo 拳玉) je tradični japonská hračka, se kterou si dlouho hraje v japonsku jak mládež, tak dospělí. Na první pohled se může zdát hraní s kendamou jednoduché, ale je to obtížná hra s více, než tisíci různými technikami. S kendamou si může hrát kdokoliv, muži či ženy, mladí i staří. O Kendamě se říka, že zlepšuje soustředění a houževnatost.

Kendama vytištěná na 3D tiskárně S-18, S-17, Tortoise-17 a JKA certifikovaný model. Zdroj: GLOKEN

HISTORIE

Historie Kendamy má původ ve francouzské hře Bilboquet hojně známé ve Francii šestnáctého století. Počátky kendamy jsou však obestřeny tajemstvím. Díky vágnosti klasického motivu hry (koordinace oka a ruky) je možné, že mohla být kendama nezávysle na sobě vynalezena i na několika místech současně.

Kendama dorazila do Japonska okolo roku 1777, v době, kdy bylo Nagasaki jediný přístav otevřený pro zahraniční obchod. Traduje se, že původně byla kendama hra na pití alkoholu. Hráč, který udělal chybu, musel pít více. Na počátku 20. století měla hračka dva boční pohárky a jmenovala se jitsugetsu ball (日月ボール?). Volně přeloženo "Slunce a Měsíce míč", pojmenovaný tak proto, že koule reprezentuje slunce a pohárek má podobu půlměsíce.

V roce 1919, Hamaji Egusa požádal o patent na "kulový a pohárek" styl hračky, a ten mu byl udělen v roce 1920. Velikost a proporce hračky byly později změněny. Hatsukaichi City v prefektuře Hirošima je považován za místo narození moderní japonské Kendamy. Současná podoba hračky vychází z Issei Fudžiwarova modelu, který měl dírů na šňůrku v prostředním díle. Dále následovala malá odchylka od základní konstrukce, Ken byl více zaoblen, aby se předešlo odštipování dřeva. Byl to také Fujiwara, který založil Japonskou Kendama asociaci, která stanovila pravidla pro hru, hodnotící systém a organizované soutěže. Aby se zajistilo, že hračka je vhodné pro použití v soutěži, JKA také standartizovala kendamy

SOUČASNOST

Kendama je v současnosti dynamická hra, která se se šíří hlavně po Severní Americe, ale taky třeba v Dánsku, Rumunsku a samozřejmě u nás. Každý rok je pořádán Světový kendama pohár, Evropský kendama pohár, Český kendama pohár a nepočítaně dalších možných soutěží a střetnutí. Design kendamy je také živým a původní rozdělení kendamy na ty, které jsou schválené Japonskou kendama asociací, a ty ostatní už dávno nestačí. Světový kendama pohár 2014 pořádaný Glokenem (prodejce Mugen Musou kendamy neschválené JKA) stanovil přesnější členění kendam dle jejich rozměrů.

ČÁSTI KENDAMY

Součásti: Základní kendama je složena přesně z pěti součástek. Koule neboli tama, serado (střední část), ken, šnůrka a korálek

Rozložená SunRise STRATA kendama Rozložená SunRise STRATA kendama
Kendama vytištěná na 3D tiskárně Kendama vytištěná na 3D tiskárně - Trojka PLAstic

MATERIÁLY

Kendamy už se dávno nedělají pouze z bukového dřeva. S rozšířením kendamy začala také kendama komunita experimentovat s různými dřevy a jinými materiály. Běžně se dnes vyrábí kendamy z exotických dřevin jako je Zebrano, Wenge, hodně oblíbený je Purple heart, olivové dřevo ale také z překližky (obrázek rozložené kendamy). Byli vyrobeny kendamy z hliníku (Alex Ruisch Aluminia, JanDa), z Delrinu (Ruisch) ale také vytisnuté na 3D tiskárně (naše Trojka PLAstic).

ROZMĚRY KENDAMY

Moderní kendamy lze také rozdělit dle velikostí. Klasický model (použivaný při soutěžích) měří na výšku 15 až 17 cm. Kendamy větších rozměrů jsou nazývány jako předváděcí kendamy. Hra s větší kendamou je považována za lehčí (do snesitelných rozměrů). Tyto kendamy se používají k různým druhům show a nebo předvádění triků veřejnosti (jsou lépe viditelné než klasická kendama). Do této kagorie patří KROM Viking, Taiyo kendama, SunRise performer, Empreor kendama, THE BOSS kendama nebo všechny různé klony těchto kendam, jako například Biggies od Sweets kendamy nebo Jumbo od Kendama USA.

Menší než standartní kendamy jsou například kapesní SunRise kendama, považována jako kendama pro děti, pro které je klasická velikost příliš velká. Dále pak různé mini kendamy a také mikro kendama měřící pouhých 3,5 cm (s touhle kendamou už se hraje opravdu hodně obtížně).

Od mikro kendamy až po Emperora Od mikro kendamy až po Emperora

VYLEPŠENÍ A NOVÉ HRAČKY

Kendama komunitě se také daří přicházet s novýma hračkama. Kupodivu jsme s tím začali my. V roce 2011 jsme přišli jsme na trh s jedinečnou Cheese kendamou. Tahle kendama měla narozdíl od klasické kendamy v kouli mavíc čtyři další díry, tím se rozšířili možnosti napichování koule. Jednalo se o limitovanou serii 100 kusů. Konkurence nás stihla okopírovat dřív, než bylo těchto 100 kusů vyprodáno. I tak se jedná nadále o zajímavý sběratelský kousek.

Alex Smith z Terra kendamy vyrobil ze zbytku, které mu zůstaly z výroby kendam v roce 2012, hračku známou jako Pilule (v originále The Pill). Pilule je v podstatě zjednodušená kendama, která obsahuje pouze dvě dřevěné součásti, šňůrku a korálek. I když se může zdát, že s jednudušší hračkou bude míň srandy, opak je pravdou. Patent na piluli: http://www.google.com/patents/US20140024482 Vynález pilule povzbudil i další vynálezce v kendama komunitě a tak vznikl například Rolling Pin od Sweets, který svou podobnost s Pilulí nezapřel, ale třeba i Voodama též od Sweets, která posouvá koncept Pilule dál.

Od mikro kendamy až po Emperora Cheese kendama, Pilule, Roling Pin a Voodama.