Porovnání kendam
21. 12. 2008
Od začátku, co jsme začali dovážet kendamy do Čech, se mě lidé ptají, jaký je rozdíl mezi různými druhy kendamy. Kterou si mají koupit a proč? Proto jsem se rozhodl napsat malé porovnání kendam, ať už těch co vozíme aktuálně, tak i těch co jsme dováželi v minulosti.
Ze začátku recenze se musím omluvit, protože se mi nepodařilo shromáždit všechny typy kendamy, které jsme dosud dovezli, takže v recenzi bude chybět Shin-Fuji a Sakura. Nicméně Shin-Fuji začneme dovážet na začátku příštího roku a Sakuru snad jednou taky.

zleva: TK16 master, Mugen, Ozora, Rokurosen
TK16 Master
Celková váha - 142gVáha koule - 71g
První kendama, se kterou jsem měl co dočinění, byla TK16 Master. Tu jsem celkem draze koupil přez ebay, kendamy tady tehdy nebyly k dostání a skoro nikdo nevěděl, co to kendama vlastně je. Když se na ni zpětně dívám, tak mě na ní štvalo to, že se horní část kendamy začala poměrně rychle oddělovat od zbytku kendamy. Z testovaných typů je tato kendama vyrobena z nejtvrdšího dřeva. Netrpí odlupováním barvy. Po kendamě Master, jsem přešel na Mugen kendamu a s tou se hrálo oproti TK16 rozhodně líp. Není to špatná kendama pro začátečníky, ale rozhodně to není žádná výhra. Vyrábí se v barvách, modrá, červená, černá, bezbarvá.
Mugen
Celková váha - 142gVáha koule - 74g
Mugen byla druhá kendama, kterou jsem si pořídil. Váhově je tahle kendama skoro stejná jako TK16, má však o trošku těžší kuličku. Mugen kendama je často popisována jako mercedes mezi kendamami a tato metafora na Mugen rozhodně sedí. Mugen kendamy byly vyráběny v sedmi základních barvách a dvou speciálních. Speciální barvy byly zlatá a vínová. Je velká škoda, že už se Mugen kendamy nevyrábí. Po internetu kolují zvěsti o tom, že se Japonská Kendama Asociace nepohodla s dílnou, která Mugen vyráběla a přestala tak certifikovat Mugen kendamy. Každopádně to nemění nic na tom, že se jedná o skvělou kendamu.
Ozora
Celková váha - 141gkoule - 73g
Ozora kendama je Mugen kendamě hodně podobná. Barevných variací není tak mnoho, ale barvy Ozory jsou unikátní. Žádné typy kendamy nemají v nabídce zelenou a takový odstín modré jako Ozora. Hraje se s ní velmi dobře. Mám dojem že je vyrobena ze stejného dřeva jako Mugen kendama, ale nestává se u ní to, co se stávalo u některých Mugenek, že se začne barva z kuličky po čase odlupovat. Cena této kendamy je také příznivá.

Rokurosen
Celková váha - 123gVáha koule - 57g
Rokurosen kendama je z porovnávaných kendam ta nejlehčí a nejkrásnější kendama. Podle informací z Japonska už také ukončila výrobu. Od ostatních kendam se liší tím, že má proužkouvanou kuličku, což jí dává punc výjimečnosti. Neviděl jsem Rokurosen na prodej v žádnem jiném internetovém obchodě. Rozdíl oproti ostatním kendamám je také v dírce do kuličky, která je u Rokurosen ze začátku širší než u ostatních kendam (jak můžete vidět na obrázku). Ze začátku mi přišla Rokurosen divná díky své lehkosti a říkal jsem si, že to rozhodně není kendama pro mě. Barva kuličky je na jednu stranu to, co dělá tuhle kendamu jednu z nejhezčích, na druhou stranu také to, co je její nejvetší nevýhodou. Při triku Todai, který spočívá v chycení kuličky středním pohárkem kendamy, totiž Rokurosen strašne klouže na nelakované kuličce a pro začátačníka se může tenhle trik jevit jako nemožný. Ale jde to. To je důvod, proč bych tuto nedoporučoval začátečníkům. Další nevýhodou je také její cena. Výhodou je, že k Rokurosen dostanete zdarma přívěsek na klíče a zcela unikátní kendamu.
Takže srovnání jsem provedl já, ale vybrat už si musíte vy. Po dlouhé době, kdy jsem si hrál s Mugen kendamou už je chudinka hodně rozviklaná, tak přecházím na Ozoru, která se mi libí čím dál víc a myslím si, že je to ideální koupě. Sám jsem zvědavý jaká bude Shin-fuji.
Tagy: porovnání mugen ozora rokurosen tk16
Nejčtenější články
Porovnání kendam
KROM Deluxe – v názvu je vše
Recenze Shin-Fuji kendamy
Veletrh hraček 2009
První Malý Kendama Open