Cart is empty

European kendama open 2017 results and photos

28. 8. 2017

Results and photos from EKO 2017

Once again EKO was a great event. Here are results and few photos. Thanks all the participants and organisators for making this happen.

PRO (+x points for tricks hit by both players in respective rounds)
1. Rolf Sandvig Ganer (DK) – 12+1 pts – EKO Champion and European Kendama Champion
2. Kamil Panek (PL) – 9+2 pts
3. Rob Henman (GB) – 7 pts
4. Albert J. Kirvesmäki (FI) – 7 pts
5–6. Aku Helenius (FI) – 4 pts
5–6. Florian Bord (FR) – 4 pts
7. Yi-Chuan Chen (Screw) (TW) – 3+1 pts
8. Markus Lander (DK) – 3 pts
9–11. Filip Vlašic (CZ) – 2 pts
9–11. Marcin Dziopa (PL) – 2 pts
9–11. Olaf Jaszczuk (DE) – 2 pts
12–13. Akira Tajima (JP) – 1+1 pt
12–13. Marcel Chwoika (DE) – 1+1 pt
14–15. Eelco Soesman (NL) – 1 pt
14–15. Theo Baunsgaard (DK) – 1 pt
16–18. Daniel Lambert (Mendo) (IE) – 0 pts
16–18. Clément Bages (FR) – 0 pts
16–18. Romain Simonet (FR)– 0 pts
judge: Jakub Zahumenský (SVK)

Advanced
1. Jakub Kania (PL)
2. Tomáš Zahradík (CZ)
3. Adam Olekszyk (PL)

Intermediate
1. Sebastian Boronski (PL)
2. Sébastien Mejia (FR)
3. Christof Haller (CH)

Beginners
1. Ines Jankowska (PL)
2. Jack Roberts (GB)
3. Laurent Marques (Lolo) (FR)
4. Cédric Foucault (FR)
5–7. Laura Sautois (FR)
5–7. Im Almonius (FI)
5–7. Guilia Vaccaro (DE)

European Cup (1st / 2nd round score)
1. Rolf Sandvig Ganer (DK) – 58/526 pts
2. Albert J. Kirvesmäki (FI) – 15/379 pts
3. Theo Baunsgaard (DK) – 20/257 pts
4. Markus Lander (DK) – 24/236 pts
5. Rob Henman (GB) – 14/186 pts
6. Olaf Jaszczuk (DE) – 19/185 pts
7. Marcin Dziopa (PL) – 14/161 pts
8. Akira Tajima (JP) – 24/125 pts
9–10. Marcel Chwoika (DE) – 7/- pts
9–10. Filip Vlašic (CZ) – 7/- pts
11. Kamil Panek (PL) – 6/- pts
12. Eelco Soesman (NL) – 4/- pts
13. Tomáš Zahradík (CZ) – 3/- pts
14. Adam Olekszyk (PL) – 1/- pt
judge: Jakub Zahumenský (SVK)
right-hand men: Theo Baunsgaard (DK), Rolf Sandvig Ganer (DK)

Freestyle
1. Rolf Sandvig Ganer (DK)
2. Theo Baunsgaard (DK)
3–4. Akira Tajima (JP)
3–4. Yi-Chuan Chen (Screw) (TW)
judges: Jakub Zahumenský (SVK), Filip Vlašic (CZ), The Void (GB)
7-to-Spike
Heat 1:
1. Kamil Panek (PL) – 7 pts
2. Markus Lander (DK) – 5 pts
3. Theo Baunsgaard (DK) – 3 pts
4–5. Marcin Dziopa (PL) – 2 pts
4–5. Rolf Sandvig Ganer (DK) – 2 pts
6–7. Olaf Jaszczuk (PL/DE) – 1 pt
6–7. The Void (GB) – 1 pt
8. Adam Olekszyk (PL) – 0 pt

Heat 2:
1. Akira Tajima (JP) – 7 pts
2. Albert J. Kirvesmäki (FI) – 4 pts
3. Marcel Chwoika (DE) – 3 pts
4. Daniel Lambert (Mendo) (IE) – 2 pts
5. Tomáš Zahradík (CZ)– 1 pt
6–7. Aku Helenius (FI) – 0 pts
6–7. Kalle Helenius (FI) – 0 pts

Finals:
1. Akira Tajima (JP) – 7 pts
2–3. Albert J. Kirvesmäki (FI) – 6 pts
2–3. Markus Lander (DK) – 6 pts
4. Kamil Panek (PL) – 5 pts
5. Theo Baunsgaard (DK) – 3 pts
6. Marcel Chwoika (DE) – 0 pts
judges: Rob Henman (GB), Filip Vlašic (CZ), Eelco Soesman (NL)
score keeper: Jakub Zahumenský (SVK)

MC for all occasions: John Maico Piezas-Simm (GB)